Praca-online

czyli o skutecznym poszukiwaniu pracy

Gdzie szukać pracy, czyli portale z ofertami pracy…

Wszyscy wiemy, że dzisiaj nie szuka się pracy w gazetach – jak kiedyś w poniedziałkowej Gazecie Wyborczej – a w internecie. Jednak portali z ogłoszeniami i ofertami pracy jest tak duża ilość, że nie wiadomo, gdzie znaleźć najskuteczniejsze oferty pracy. Przeszukiwanie wszystkich po kolei, byłoby stratą czasu, więc pomogę Ci go zaoszczędzić.
Poniżej przedstawię Ci swój podział serwisów z ofertami pracy. Nie jest on zapewne doskonały, ale pomoże Ci zrozumieć czym te portale się od siebie różnią i które z nich będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie podczas poszukiwania pracy.
Zaczynajmy…
Oto stworzony przeze mnie podział – portale (serwisy) z ofertami i ogłoszeniami o pracy:
1. serwisy wielotematyczne z ofertami pracy – portale posiadające wiele działów, gdzie oferty pracy stanowią tylko część zawartości serwisu, najczęściej zamieszczane są tu oferty pracy lokalne i dotyczą ofert pracy fizycznej oraz dla niższej kadry kierowniczej (np. OLX)
2. agregatory ofert pracy – to portale, które importują oferty z innych – z dużych i małych, a często specjalistycznych portali pracy. Tu przekrój ofert jest bardzo duży, od ofert dla pracowników fizycznych do wyższej kadry kierowniczej. Wadą agregatorów jest to, że często ta sama oferta pracy powtarza się wielokrotnie, ponieważ pochodzi z kilku różnych portali pracy na które ofertę dodał pracodawca lub agencja zatrudnienia (np. Neuvoo, Adzuna, Jooble)
3. portale wyłącznie z ofertami pracy – najbardziej znane portale z ofertami i ogłoszeniami o pracy, gdzie zakres stanowisk jest równie szeroki jak w agregatorach (np. Pracuj.pl)
4. portale specjalistyczne – najefektywniejsze serwisy z ofertami pracy, ponieważ dedykowane są konkretnym branżon lub nawet w niektórych przypadkach zawodom (np. FACHPRACA.pl)
Mam nadzieję, że dzisiejszym wpisem rozjaśniłem Ci trochę sytuację związaną z poszukiwaniem pracy na portalach internetowych i już nie będziesz musiał marnować czasu na przeglądanie tych, które w Twoim przypadku kompletnie nie spełniłyby Twoich oczekiwań 🙂

 

portale i serwisy z ogłoszeniami i ofertami pracy